Lista Zbrodniarzy

Indeks nazwisk i pseudonimów zbroniarzy pojawiających się na naszej stronie.

W celu szybszego wyszukania użyj CTRL + F.

———————————————————————————————————————————————————–

Danielak Ludwik

(ur. 1923 we wsi Stradzew, zm. 1955) – partyzant KWP działający w okolicach Bełchatowa, dezerter z LWP.

Ludwik Danielak jest czczony jako bohater walk z komunizmem przez bełchatowskich kibiców, nacjonalistów oraz wiceprezydenta miasta. Jednak rodziny mieszkające w Bełchatowie od pokoleń (w przeciwieństwie do ludności napływowej) pamiętają go jako zwykłego bandytę i mordercę przypadkowych osób.

W trakcie okupacji niemieckiej Danielak pozostawał poza podziemiem, pracował w niemieckim gospodarstwie.

Ludwik Danielak – historia prawdziwa

———————————————————————————————————————————————————–

Glapiński Henryk – Klinga

Od marca 1946 roku komendant KWP w powiecie radomszczańskim. Zasłynął kilkoma akcjami zbrojnymi, a także morderstwem pedagoga Andrzeja Chodury oraz wydaniem rozkazu rozstrzelania schwytanych w Radomsku żołnierzy radzieckich pod Grabami.

Tragedia pod Grabami | Mord na dyrektorze szkoły

———————————————————————————————————————————————————–

Kołaciński Władysław – Żbik

Żołnierz marynarki wojennej, wzięty do niewoli niemieckiej, zwolniony ze względu na symulowaną chorobę serca. Członek Narodowej Organizacji Wojskowej, niechętny wobec AK przeszedł do Narodowych Sił Zbrojnych.

W trakcie okupacji stoczył kilka starć z Niemcami, kilkanaście z GL/AL. Oskarżany o kolaborację z gestapo. Prawdopodobny morderca partyzanta WRN Stanisława Nogi oraz ataków na oddział Stanisława Kowalczyka.

Jego oddział odpowiedzialny był za zamordowanie 9 osób narodowości żydowskiej w Przedborzu.

 

———————————————————————————————————————————————————–

ogienKuraś Józef – Ogień

(ur. 23 października 1915 w Waksmundzie, zm. 22 lutego 1947 w Nowym Targu) – porucznik Wojska Polskiego II RP, partyzant na Podhalu w czasie II wojny światowej, jeden z dowódców oddziałów podziemia antykomunistycznego.

Jeden z najbardziej znanych i honorowanych partyzantów powojennych. Znany z antysemityzmu oraz brutalnych mordów m.in. na Żydach i Słowakach. Dezerter z AK, po wojnie również komendant UB w Nowym Targu.

Ogień był bandytą | List księdza Z. | Protest Żydów

———————————————————————————————————————————————————–

Rajs Romuald – Bury (79 prawosławnych mieszkańców powiadu bielskiego)

(ur. 30 listopada 1913 w Jabłonce, zm. 30 grudnia 1950 w Białymstoku) – polski żołnierz ZWZ-AK, (dowódca 1 Kompanii Szturmowej 3 Wileńskiej Brygady AK (1944), dowódca II szwadronu 5. Wileńskiej Brygady AK (1945) i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (dowódca 3 Brygady Wileńskiej NZW).

Według ustaleń śledztwa IPN Rajs pozostaje odpowiedzialny za powojenne pacyfikacje kilku wsi i zabójstwo kilkudziesięciu osób cywilnych.

Spalenie wsi Zanie przez oddział PAS NZW kpt. Romualda Rajsa „Burego”

———————————————————————————————————————————————————–

Sojczyński Stanisław – Warszyc

(ur. 30 marca 1910 w Rzejowicach, zm. 19 lutego 1947w Łodzi) − generał brygady (kapitan piechoty za życia) Wojska Polskiego i Armii Krajowej, organizator i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Organizując KWP oskarżył Jana Mazurkiewicza „Radosława” i całą AK o kapitulanctwo. Kierował się nie tylko motywami antysowieckimi, ale także antysemickimi. Jego organizacja odpowiada za szereg zbrodni często na przypadkowych osobach.

Antysemityzm podziemia w łódzkim | Tragedia pod Grabami

———————————————————————————————————————————————————–

Szacki Antonii – Bohun Dąbrowski

(ur. 1 marca 1902 w Wilnie, zm. 2 lipca 1992 w Costa Mesa) – syn robotnika zesłanego na Syberię za udział w rewolucji 1905.

Dowódca Brygady Świętokrzyskiej NSZ, jedynej dużej jednostki tejże organizacji. We współpracy z Niemcami Brygada wycofała się na zachód gdzie trafiła na tereny alianckie. Po drodze oddział dokonał wyzwolenia obozu koncentracyjnego dla kobiet w Holiszewie co jest koronnym argumentem poruszanym przez prawicę celem obrony jego wizerunku.

Bohun kazał strzelać do bezbronnych | Charakterystyka Brygady Świętokrzyskiej

———————————————————————————————————————————————————–

Zdanowicz Leonard – Ząb (bilans ofiar: 27 partyzantów Gwardii Ludowej, trudna do obliczenia liczba ukrywających się Żydów)

(ur. 6 listopada 1912, zm. 12 sierpnia 1982) – major kawalerii Wojska Polskiego, cichociemny i członek Armii Krajowej z której zdezerterował do NSZ, oficer Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

Sprawca głośnego mordu na partyzantach Gwardii Ludowej pod Borowem 9 sierpnia 1943. Odpowiedzialny również za morderstwa na ukrywających się przed okupantem Żydach.

Bohater z krwią na rękach | Zbrodnie NSZ

%d blogerów lubi to: