Ogień

oogienMATERIAŁY DOTYCZĄCE SPRAWY JÓZEFA KURASIA „OGNIA”

Poniżej prezentujemy niektóre zbrodnie dokonane przez bandę Józefa Kurasia ps. „Ogień” dokonane w latach 1945-1947. W zestawieniu uwzględniliśmy wyłącznie osoby cywilne. Na podstawie materiałów zebranych i opracowanych przez Stanisława Graba w kwietniu 1962 roku (Źródło: IPN WAW, 0297/19) oraz innych.

W nawiasach okrągłych podane są strony dokumentu, w nawiasach kwadratowych strony teczki dopisane przez archiwistów. Żadna z poniższych zbrodni nie została objęta śledztwem IPN mimo licznych starań ze strony Światowego Związku Żołnierzy AK w Nowym Targu.

Nie mamy nic wspólnego z „Ogniem” i jego pogrobowcami. Uważamy, że zamiast uczestniczyć w uroczystościach ku czci „Ognia”, należało by raczej odprawić żałobne nabożeństwa w intencji jago ofiar. A jest ich 630. (Polityka nr 52 z 29.12.1990r.)

02.02.1945 – W Buflaku k. Nowego Targu NKWD i UB aresztowała Franciszka Kietę ps. „Limba”, żołnierza 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Po przetransportowaniu go do siedziby bezpieki był przesłuchiwany w obecności Józefa Kurasia ps. „Ogień”. Kieta przebywał później w łagrach na Syberii. (LINK)

W Poroninie zamordowany został Franciszek Gut z bezpieką, w morderstwie brało udział czterech ogniowców. Grupa „Groźnego” zabiła również kobietę, mieszkankę Rabki o nazwisku Smietana. W morderstwie brali udział m.in. Domalik ps. „Kowboj” i Wacławik ps. „Kula”. (34) [170]

~~~

(Źródło: Stanisław Grab i Stanisław Zenelka, Historia bandy reakcyjnego podziemia pod dowództwem Józefa Kurasia ps. „Ogień” działającej na terenie Podhala w latach 1945-1949, Kraków 1962 – dostęp: IPN WAW 0297/19, za: http://partyzanciak.podhaleonline.pl/dlaczego-klamia)

%d blogerów lubi to: