Okres Powojenny

– Mord w Żelechowie:  Latem 1945 roku członkowie Narodowych Sił Zbrojnych zamordowali grupę ocalałych z Holocaustu Żydów poszukujących swoich krewnych. Jedna z ocalałych kobiet opisała swoje przeżycia po wyjeździe do USA w 1983 roku. (Czytaj dalej)

– Antysemityzm podziemia w Łódzkim: Oskarżenia pod adresem Żydów padały ze strony niektórych przywódców antykomunistycznej konspiracji działającej w Łódzkiem. Sytuację w kraju oceniali oni jako nową okupację narzuconą Polsce przez wojska sowieckie przy wydatnej pomocy żydowskich komunistów. W poglądach tych znaleźć można odbicie wielu stereotypów lansowanych w przedwojennej Polsce przez większość prawicowych partii politycznych, a także – w pewnej mierze – wpływy niemieckiej propagandy antysemickiej i antysowieckiej, cynicznie eksploatującej zbrodnie komunistyczne na Polakach. (Czytaj dalej)

– Tragedia pod Grabami: W nocy z 19/20 kwietnia 1946 roku KWP dokonało ataku na Radomsko. Podczas tych wydarzeń jedna z grup dokonała zatrzymania siedmiu żołnierzy radzieckich z jednostki łączności, którzy wracali z Niemiec po zakończeniu działań wojennych. Żołnierzy tych rozbrojono i wywieziono do leśniczówki koło wsi Graby. Członkowie KWP pojedynczymi strzałami w tył głowy pozbawili życia siedmiu bezbronnych ludzi. (Czytaj dalej)

– Ludwik Danielak: historia prawdziwa: W Bełchatowie (woj. łódzkie) rządzący miastem postanowili, że pamiątkowym muralem upamiętniony zostanie jeden z partyzantów KWP – Ludwik Danielak. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że postać ta wśród rodowitych mieszkańców miasta wzbudza ogromne kontrowersje. Wielu ze starszych mieszkańców pamięta Danielaka, jako zwykłego bandytę i rzezimieszka, który (wraz ze swoją bandą) wsławił się licznymi napadami, rozbojami i morderstwami. Jego ofiarami byli co ciekawe nie tylko funkcjonariusze UB, ale i zwykli, często przypadkowi ludzie. (Czytaj dalej)

– Rozmowa z synem ofiary Ludwika Danielaka: W Bełchatowie od dłuższego czasu miejscowe władze próbują upamiętnić Ludwika Danielaka. Postać ta wzbudza jednak olbrzymie kontrowersje, szczególnie wśród starszych mieszkańców, którzy w tamtych czasach zamieszkiwali te tereny i pamiętają działalność tzw. „grupy Danielaka”. Do dziś można bez trudu odnaleźć osoby, którym nazwisko tej postaci kojarzyć się będzie wyłącznie negatywnie. Jedną z takich osób jest pan Wiktor Cybulski- syn jednej z ofiar Ludwika Danielaka. (Czytaj dalej)

– Pogrom w Parczewie: Czarna karta historii WiN: Dnia 5 lutego 46 roku miasto Parczew, pow. Włodawski, woj. Lubelskie zostało otoczone przez mundurową bandę napastników w sile od 100 do 120 ludzi, uzbrojonych w broń palną. O godz. 17:30 padły pierwsze strzały; równocześnie z okien i strychów obserwowaliśmy, jak napastnicy zatrzymują przechodniów, legitymizując ich i wzywając do podniesienia rąk. Strzelanina trwała do godz. 23. (Czytaj dalej)

– Śmierć Żydom: Podhale w ogniu: Okazuje się, że na Podhalu po wojnie zginęły 33 osoby cywilne pochodzenia żydowskiego, 26 osób w przeciągu kilkunastu tygodni (od końca stycznia do początku maja 1946 r.). Wśród ofiar byli Żydzi podhalańscy, którzy próbowali odbudować tu swoje zniszczone przez zagładę życie,jak mężczyźni zabici w Maniowach, młody Lonek Lindenberger, Ludwik Herz czy Dawid Grassgrün. Byli też ludzie z innych części kraju, którzy przeszli przez piekło obozów lub wojenną rzeczywistość Związku Sowieckiego. (Czytaj dalej)

– Może ktoś powie prawdę: Mój dziadek, Władysław Zagata-Łatanek, otrzymał strzał w tył głowy w chwili, kiedy wskazywał „Ogniowi”, gdzie mieszkają jego sąsiedzi, Kudasikowie. Był sylwestrowy wieczór roku 1945. W chwili śmierci dziadek miał 36 lat. Zostawił żonę i czworo dzieci. Najmłodsze z nich miało zaledwie 2 lata. Ludzie „Ognia” poszli dalej przez wieś w stronę Ostrowska. (Czytaj dalej)

%d blogerów lubi to: