Kolaboracja NSZ z Gestapo – dokumenty

Poniżej prezentujemy fragmenty dokumentów niemieckich z Bundesarchiv Koblenz, które dość dobrze oddają realia współpracy między NSZ, w tym przypadku oddziałem „Toma” zwanego tutaj „Georgiem”, a gestapo radomskim kierowanym przez SS Hauptsturmführera Paula Fuchsa.

Hubert Jura/Herbert Jung ps. Tom, Georg i inne

Mój oddział będzie pracował w dniach 14-15.2 w Drzewicy, 15-18.2 w Podkonicach, Brzustówku, Szadkowucach i okolicy (kwatera w gajówce Książ), 18-21.2.44 w Skotnikach, Szarbsku, Dąbrówce, Sieczce (kwatera w młynie Masłochy w Rudzie-Papiernia).

Oddział zamierza wystąpić przeciwko następującym osobom: Kraj Euzebiusz z Drzewicy (stary komunista), Porzycki – były sołtys z Drzewicy, Porzycki – młodszy brat sołtysa, Walicki Paweł – agronom gminny z Drzewicy, Kobierzycka Janina z Drzewicy

Wymienione osoby mają podobno komunistyczne kontakty.

W rejonie Podkonic przewiduje się wystąpienie przeciwko następującym osobom: Zimniccy (bracia), Kosniowski, Dorociński (z Brzustówki), Pardaj. Podobno należą do oddziału Batalionów Chłopskich.

Żona zbiegłego bandyty Tarkowskiego – „Trojana” (Marian Tarkowski  dowódca leśny Kedyw AK w Inspektoracie Piotrkowskim. Rozstrzelany pod zarzutem samowoli przez AK 11.2.44) otrzymała z gminy w Niewierszynie nowy dowód na nazwisko Trojanowska.

BAK, R 70 Polen/194, k.40a

Oddział pozostaje do końca tygodnia 26-27.2 w Rudzie-Papierni. Stąd udaje się do okolic Białaczowa, przejściowo do Opoczna, a następnie do akcji w Kozienicach (…)

– Bandyci, którzy powinni zostać zastrzeleni: Olejnik Stanisław i Chmielowski Aleksander z Sieczki.

– Komuniści, którzy powinni zostać załatwieni: Kazula Jerzy z Władysławowa (ma Colta 7,65), Sekulska Łucja ze Stafanówki (należała przez tydzień do oddziału), Bińkowska Hanka z Laski (poprawione na Łąki), Kacprzyk Stefan z Szarbska, Sekulski Henryk z Laski / Ląki – chce przyłączyć się do oddziału, ma tam brata.

.

Prycel Zygmunt, malarz Tomaszów, Projektowa 16

Prycel Henryk, Tomaszów, Projekotwa 22m.6

Prycel Wacław, Malarz Tomaszów Pierackiego 34

Szajdziński, szewc, Tomazów Pierackiego 30

Szubert Hipolit, Tomaszów Pierackiego 30

Bengsch Oswald, Tomaszów Warszawska 26

Bielawski Kazimierz, tapicer Tomaszów, Piłsudskiego 11.

Z wymienionych powyżej osób troje zostało zamordowanych przez NSZ, a dziewięcioro oddanych Niemcom, którzy zesłali ich do obozu koncentracyjnego w Gross Rosen. (Źródło: K.46) Poniżej kolejny meldunek gestapo, BAK, R 70 Polen/194, K.58.

14.3.44 Zjawił się Georg (jeden z pseudonimów „Toma”) i zameldował co następuje: 1.3.44 został zastrzelony za rabunek przez oddział Henryk Kwierczyński z okolicy Wocina, za rabunki.

9.3.44 zostali zastrzeleni w oklicy Petrykoz:

– Majer Rabinowicz z Opoczna, Żyd, mieszkał u Jana Julkowskiego w Opocznie. Ur. 28.6.20 s. Lejba i Szangli.

– Slama Lekowicz z Opoczna, mieszkał u Julkowskiego w  Opocznie ur 3.9.24 syn Isaaka. (ukrywało uch małżeństwo Ziółkowskich, Jan i Józefa,. Ciężko pobici przez NSZ. przyp. red. za Tygodnik Polityka nr nr 46 z 14.XI.1992.)

W Pomykowie zastrzelono 5 osób. Byli to bandyci. Józef Cecylia i Jan Antoniak (AL.) i Jan i Bolesława Plaskot. (niewiadomo).

Georg prosi o 2000 sztuk amunicji kal. 8 mm do rosyjskich pistoletów maszynowych, Są pilnie potrzeba dla Ostrowca. Zabierze je do Radomia.

%d blogerów lubi to: